Které doplňky stravy jsou opravdu účinné pro posílení imunitního systému?

02.11.2019

Imunita, imunitní systém, obranyschopnost. Teď na podzim se tyto pojmy začínají skloňovat čím dám tím více a z televizí na nás jde neustálá masáž všemožných přípravků od podpory imunity přes úlevu od bolesti hlavy, až po "léčbu" chřipky.

Pojďme si definovat CO je to Imunitní systém. Je to soubor mechanismů, který zajišťuje přežití organismu tím, že vyhledává potencionálně nebezpečné struktury, ať vnější či vnitřní. Mezi vnější patří patří různé patogeny jako bakterie a viry. Vnitřní jsou pochody uvnitř těla, jako třeba rakovinové bujení. 


Uděláme si takovou menší metaforu. Představte si, že Vaše tělo je nezávislý stát a imunitní systém je jeho armáda a další pořádkové složky, jako třeba policie. Tato armáda má určité standardy, ví se,že potřebuje tolik a tolik vojáků a takové a takové základní vybavení a zázemí.  Pokud ho mít nebudou, tak prostě armáda nebude fungovat efektivně a nebude schopná obrany. Zde se dostáváme k první skupině doplňků. Jsou to doplňky, které je žádoucí brát preventivně, protože mohou výrazně ovlivnit vaše zdraví, jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska. Jedná se o takzvaně "esenciální suplementaci"

  1. Kvalitní multivitamín - zde je opravdu kladen důraz na kvalitu. V dnešní době je velký problém do sebe dostat všechno, co naše tělo potřebuje. Následkem velko-produkce, velko-chovu a celkové touze po penězích se stalo to, že producenti přestali hledět na kvalitu potravin a řeší se jen, jak co nejvíce vydělat. Potraviny neobsahují stejné množství všech aktivních látek, vitamínů a minerálů jako kdysi a mnohé jsou ještě plné pesticidů. Do toho si přičtěte, že možná nejíte úplně optimálně a výsledek může být, že Váš imunitní systém nefunguje na 100%. Multivitamín je základní věc, která dodá vaši armádě to, co potřebuje k boji. 
  2. Magnésium - Nejvíce deficitní minerál. Dost možná patří i nad multivitamín. Magnésium ovlivňuje více než 360 biochemických reakcí v těle. Podílí se na výrobě nejsilnějšího antioxidantu Gluthationu, který ničí volné radikály a snižuje tedy jejich negativní zatížení na naše tělo. Snižuje celkovou zánětlivost organismu a zlepšuje spánek. Naprosto zásadní. 
  3. D3+K2 - D3 = tekuté slunce. Teď v zimních měsících důležitější než kdy jindy. Vitamín D3 se syntetizuje působením UVB zaření na pokožku, za přítomnosti cholesterolu, který je zde naprosto zásadní. Podílí se na správné imunitě, srážlivosti krve, buněčném růstu. Ovlivňuje správný vývoj kostí.
  4. Rybí olej - Vysoký podíl Omega 3, jejichž zdrojem je kvalitní rybí olej se podílí významnou měrou na imunitě a celkovém zdraví. Proč? Protože z lipidů(tuků) se vytváří obaly buněk. Ano, těch buněk, kterých je v těle 50-75 BILIONŮ. A tyto buňky si berou do svých obalů ony lipidy a velmi záleží na poměru těchto tuků v těle. Pokud totiž nemáte dostatek omega 3 mastných kyselin, tělo si vezme do těchto obalů omega 6 mastné kyseliny. Taková buňka je pak méně funkční, a mnohem snáze do ni proniknou cizorodé látky a patogeny. A věřte mi, těch 70 bilionů buněk chcete mít co nejzdravějších a v co nejlepší kondici :D. 

Tak, řekněme že naše "armáda" má vše co potřebuje pro správné fungování. Nebylo to dost a sestřelila vás nějaká rýmička nebo angína? Pojďme ji vyzbrojit nějakými zbraněmi hromadného ničení. 

  1. Kurkuma, zázvor, šťáva z citrónu nebo limety (nejlépe BIO), černý pepř. Velmi silná kombinace, vymačkat šťávu z limety, nebo citrónu, do toho lžičku mleté kurkuky, půl lžičky zázvoru, přidat čerstvě namletý černý pepř, který díky piperinu "aktivuje" kurkumu a zvyšuje její účinnost. Tento shot vypít, klidně i 3x denně. Je to pěkně hnusné, ale má to něco do sebe.
  2. Liposomální vitamín C - Vstřebatelnost klasického vitamínu C je tak 14-16%. To není moc,že? Kupte si vitamín liposomální, Kde jsou molekuly vitamínu C "zapouzdřeny" v nanoliposomech a projdou beze změny až do střeva, kde se v obrovské míře vstřebají. Dávkování? Při nemoci, krátkodobě,klidně i 5 lžiček liposomálního vitamínu denně. 
  3. Dračí krev, lichořeřišnice, echinacea - účinné kombo proti jakémukoliv nachlazení.  Všechny tyto bylinky silně podpoří vaši imunitu. Dračí krev - 3x10 kapek, lichořeřišnice 3x30 kapek, echinacea 3x20 kapek. 
  4. Česnek - nejlépe černý, fermentovaný. (jeho účinnost je mnohonásobně vyšší) Do polévek, vývarů. Hlavně jej tepelně neupravujte, přidejte jej vždy až do finálního produktu na talíři. Můžete zkusit i ve formě tinktury nebo v případě černého ve formě tablet.


DOPORUČENÍ: Pokud uvažujete o pořízení některých z doplňku výše. Doporučuji je mít ve své domácí lékárničce. Nemoc je důležité podchytit co nejdříve a pokud na vás něco večer leze, nejlepší je ihned nasadit ony "zbraně hromadného ničení" a zlikvidovat patogeny než se stihnou přemnožit. Výrazně pak můžete zkrátit dobu léčení.  Ráno už může být "pozdě".

Pokud nevíte kde koupit kvalitní doplňky, na trhu je jich nepřeberné množství, klidně mi napište na rostislavhires@gmail.com nebo na facebook či instagram a rád vám poradím. 

Snad byly rady výše alespoň trochu přínosné nebo ještě lépe. Doufám,že budete celou zimu zdraví a nebudete je vůbec potřebovat :).